Ankara’da Ders Çalışılabilecek 4 Kafe

 Blog: Ankara Ders Çalışma Kafeleri/ Comd 537 Multimedia Journalism Bahar 2023/24 Listeleme Projesi
 
1) MSA’da yetiştirilen şeflerin, günlük olarak çıkardığı tatlılarıyla: Line Coffee!

 
 
 
 
 
 
 
 

 
İlk durağımız Line Coffee! Ankaranın İncek mahallesinde bulunan Line, çoğu üniversiteye ve öğrenci evlerine yakınlığı sayesinde üniversite öğrencileri arasında popüler bir mekan haline geldi. Haftanın her günü gece yarısına kadar hizmet vermesi, bizim gibi kafe meraklısı öğrencilerin ilgisini de arttırdı. Herkesin gözdesi olan ve çalışmak için boşluğunu kovaladığı namı değer “arka masa” grup çalışmaları için oldukça konforludur. Aynı zamanda, “dikkatim dağılır tek başıma çalışmak istiyorum” diyenlerdenseniz, Line sizi de düşünmüş ve bistro şeklinde çalışma alanları da oluşturmuş. Kafeden içeri girer girmez sizi çok ferah ve modern bir dekorasyon karşılıyor. Bunu en büyük sebebi ise sahibinin iç mimar olması diyebiliriz. Line’ın bu atmosferi sizi evinizde gibi rahat ve huzurlu hissettiriyor. Eğer biraz etrafı incelerseniz kafedeki öğrencilerin ders çalışmak için geldiğini rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Bu nedenle de kafedeki büyük masaların genellikle dolu olduğunu görebilirsiniz bu durumda da çalışmak için ortak alandaki masalar tercih edebilirsiniz. Gelelim Line’ın hem göze hem de damağa hitap eden lezzetlerine. Mutfak Sanatları Atölyesi’nden mezun şefleri kesinlikle Line’ı diğer kafelerden ayıran özelliklerinden biri. Ders çalışırken düşen moralleri ve enerjileri toplamak için Line’ın birbirinden lezzetli tatlılarını ve karnınızı doyurmak için de tuzlu atıştırmalıklarını denemelisiniz.
 

 
Adres: Kızılcaşar Mahallesi Yavuz Sultan Selim Bulvarı Bulvar Loft Sitesi A2 Blok 180 7, D:F, 06830 Gölbaşı/Ankara
Instagram: @__lineco
Website: http://www.linesocietas.com/
Fiyat: 💸 💸 💸  (3/5)
 

 
 

 
 

 

2) Ankara’nın özel çalışma odalarıyla yeni gözdesi: Madrid!​

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Bir sonraki durağımız ise yeni açılan ve bir anda popüler olan Madrid Cafe! Yaşamkent Mahallesinde bulunan Madrid Kafe, özel çalışma odaları konseptiyle kalbinizi kazanacak. Sunumlarınız mı yaklaştı, sınav haftanızda topluca bir odaya toplanıp biz bize ders mi çalışalım diyorsunuz? İşte burası doğru adres; üstelik odaları kullanmak tamamen ücretsiz ve süresiz. Büyük ve konforlu odalarında TV ve özel klima bulundurmayı ihmal etmeyen Madrid Kafe, sizi aynen evinizin salonunda gibi konforlu hissettirecek. Bu sayede TV’yi kullanarak sunumlarınızı yansıtabilir veya ders videolarınızı arkadaşlarınızla keyifle izleyebilirsiniz. Odaların dışında ortak alanlarda büyük çalışma masalarını da koymayı ihmal etmeyen Madrid, her masasına priz yerleştirerek ve gerekli aydınlatma sistemini kurarak siz öğrencileri asla unutmamış ve tamamen çalışma konseptli bir atmosfer yaratmış. Bunlara ek olarak bireysel çalışmak isterseniz de bistro şekilinde dekore edilen çalışma alanını kullanabilirsiniz. Kısacası her çeşit çalışma tipi sizler için düşünülmüş. Ee, bu kadar çalışmaya bir de ağız sulandıran tatlılar ve leziz sandviçler eşlik etmesin mi? Çayınızın, kahvenizin hatta taze meyve sularının bile bulunduğu bu zengin mutfakta dilediğiniz bir çok şeyi yiyip içebilirsiniz. Son olarak, sıkılıp bir nefes almak istediğinizde sizi bekleyen kocaman bir kış bahçesi bir de açık bahçe var. Tamamen huzurlu hissedeceğiniz bu yeşillik dolu alanda gerekli oksijeninizi depolamadan derse başlamayın deriz.

 

 
Adres: Alacaatlı, Şht. Eren Bülbül Cad. No: 2G, 06810 Çankaya/Ankara
Instagram: @coffeedemadrid
Website: http://www.coffeedemadrid.com.tr/
Fiyat: 
💸​ (1/5)
 
 

 
 
 

 

3) Kütüphanede çalışamıyorum ama bana kütüphane ortamı lazım diyorsanız Kocatepe 1919 tam size göre!

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Beytepe’nin son zamanlarda parlayan yıldızı Kocatepe 1919, özellikle üst katındaki kütüphane atmosferi ile diğer kafelerden ayrılıyor. Üst kata çıktığınızda karşılaştığınız kütüphane havası, sessiz bir şekilde çalışmayı sevenler için gerçek bir cennet gibi. Kocatepe, yuvarlak ve sıra şeklinde dizilmiş masalarıyla, kendi dünyanıza dalıp tek başına odaklanmak isteyenler için ideal bir tercih sunuyor. Kalabalık kütüphanelerin gürültüsünden uzaklaşıp sakin bir çalışma ortamı arayan üniversite veya lise öğrencileri için bu kafe tam anlamıyla bir keşif niteliği taşıyor. Eğer bir mola vermek isterseniz, şömine başında veya bahçe kısmında dinlenebilirsiniz. Ayrıca, uzun süre çalışacak olanlara hitap eden zengin içecek ve tatlı-tuzlu yiyecek seçenekleriyle Kocatepe, çalışma maratonlarınızı daha da keyifli hale getirmek için özel olarak tasarlanmış. Özellikle tatlı krizi geçirenler için çikolata soslu San Sebastianı denemenizi öneririz! Kocatepe 1919, kütüphane atmosferini bir kafede bulmak isteyenler için adeta bir vaha. Ferah ve sessiz ortamıyla size verimli bir çalışma ortamı sunacağını kesinlikle söyleyebiliriz; zira bizler de bu deneyimi yaşayarak bu kafeye tam puan verdik. Şimdi sıra sizde! Kocatepe 1919’a bir ziyarette bulunun ve kendinizi çalışmaya adayın.

 

 
Adres: Beytepe, Plevne Caddesi No:9/7, 06800 Çankaya/Ankara
Instagram: @coffee1919.tr
Website: https://www.kocatepekahveevi.com.tr/​ 
İletişim: 03125446146
Fiyat: ​💸💸 ​(2/5)
 

 
 

 
 

 

4) Estetik İç Dizaynıyla EspressoLab 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Son durağımız, Beytepe’de 1923 yılında kurulan EspressoLab. Ankara’da uzun süredir hizmet veren ve sevilen kafelerden biri olan EspressoLab, yeni açtığı geniş çalışma alanına sahip şubesiyle kafe sever öğrencilerin kalbini hemen kazandı. İçeride birçok tipte büyük masa bulunması, “Ben sığamıyorum, bana geniş masa lazım” diyenlerin ilgisini oldukça çekti. Özellikle güzel sanatlar öğrencileri için ideal bir ortam! Sizin bu durumdan rahatsız olduğunuzu biliyoruz, ancak artık maketlerinizi ve büyük çizim defterlerinizi kullanmak için çekinmenize gerek yok. Aynı zamanda EspressoLab, Zoom görüşmesi yapması gereken ya da acil bir toplantıya katılması gerekenleri de düşünmüş ve çalışma alanının köşe kısmına tekli bir çalışma odası eklemiş. Katılmanız gereken bir Zoom toplantısı ya da yapmanız gereken bir sunum olursa, bu tekli odaya mutlaka bir şans vermelisiniz. Bu kadar çok ders çalıştıktan sonra açık havada günlük taze tatlılarınızın ve sandviçlerinizin tadını çıkararak mola verebilirsiniz; bunun için çok keyifli bir dış mekan oluşturulmuş. Tatlı ve sandviçlerden bahsetmişken, kahve severler için çok geniş bir kahve menüsü mevcut. Eğer farklı tatları keşfetmeyi seven biriyseniz, özellikle Ankara’nın nadir kafelerinde bulabileceğiniz matcha lattesini denemelisiniz. Beytepe’nin soğuğunda birazcık da olsa içinizi ısıtacaktır.
 

 
​Adres: Beytepe, Kanuni Sultan Süleyman Blv No: 50/21, 06800 Çankaya/Ankara
Instagram: @espressolabtr
Website: https://www.espressolab.com/
İletişim: 4448464​

Fiyat: ​💸💸​ (2/5)