ANKARA’NIN İNCİSİ “YENİ NESİL ASPAVA”

Sude Özarslan -Abdulkadir Çiçek -Ayşenaz Akkaya Blog: Aspava / Comd 537 Multimedia Journalism Bahar 2023/24 Fotoğraf Dizisi Projesi

Klasik bir ASPAVA sanarak adımımızı attığımız 1923 Beytepe ASPAVA’da yepyeni ve bambaşka bir ASPAVA ile karşılaşıyoruz. ASPAVA kültürünü içinde taşıyıp kendini öznelleştirmeyi başarmış bir yer burası.  İç tasarımından ikramlarına kadar bize “modern” bir restoran deneyimi sunuyor. Restoranın ortaklarından biri olan Soner bey ve eşi Funda Hanım hem mekanın temizliğine hem de yemeklerin kalite kontrolcüleri olarak her şeye çok dikkat ediyorlar. Funda Hanım yemeklerin lezzetinin ve kalitesinin sırrını ise şöyle açıklıyor “Biz evde hangi marka gıda ürününü kullanıyorsak burada da müşterilerimize o malzemeleri kullanıyoruz.”. Bu özenli davranış mekanı diğerlerinden ayıran en önemli özellik. Çok farklı ikramları ve Funda Hanımın hijyene verdiği önem sayesinde temizliği ile bizi etkileyen bu ASPAVA’yı gelin beraber görelim. 
 
Girişte bizi Soner Bey tam bir CEO pozu ile karşılıyor. Soner Bey burayı kiracısı olan Hamdi Beyin teklifi üzerini Hamdi Bey ile ortak açmışlar. Hamdi Bey’in kendi işi kafe restoran işletmeciliği olduğu için işlerin genel gidişatı ile çoğunlukla o ilgileniyormuş.
 
İçeriye adımımızı attığımızda alışılmış esnaf lokantası görünümden farklı capcanlı modern bir iç dizayn ile karşılaşıyoruz. Soner Bey burayı açarken bir ASPAVA tarzı kebapçı açmayı seçmesinin nedeni çevredeki insanların eş dost akrabaları ile yemek yiyebileceği bir kebapçı eksikliğini fark etmesi üzerine olmuş.
 
İçerisi gözüktüğünden büyükmüş…
 
Güzel kokuları takip ederek mutfağa doğru yöneliyoruz…
 
Mutfakta bizi Soner Bey’in yeğeni Ali Bey ve yetenekli ustalar selamlıyor. Ali Bey genellikle kasada duruyor ve işletmenin genel ihtiyaçları ve eksikliklerini takip edip müşterilerle ilgileniyor.
 
Güzel kokuların kaynağı şimdi belli oldu. Mutfağın normal ASPAVA lardan farklı olarak daha göz önünde olması bizim çok hoşumuza gitti. Ustaların titizliğini ve mutfağın temizliğini görerek yemekleri gönül rahatlığı ile yedik.
 
Fırıncı abimiz bizi kırmayıp objektiflerimize karizmatik pozlar verdi. Fırıncı abimizde hijyene çok önem veriyor.
 
ASPAVA’nın tercih edilme sebeplerinden olan o lezzetli ve mekana has, yenilikçi mezelerin ustaları.
 
Hem gözümü, hem karnımızı doyuran işte o meşhur ASPAVA masası. İsraftan kaçınmak için normal ASPAVAlar gibi daha tabaktaki bitmemiş patates ve çiğköftenin üzerine hemen yenileri dökülmüyor, ancak biten ikramın yenisini istediğinizde anında geliyor.
 
Bu mekanı diğer ASPAVA’lardan ayıran ve adeta İtalya rüzgarları estiren ilginç bir başlangıç. Her şeyi ile çok lezzetli bu ikram sayesinde gözümüz biraz doyuyor ve sipariş verirken açgözlü davranmamızı engelliyor.
 
Patates salatası, soslu baharatlı patates kızartması ve mangal et tadını sünger gibi emmiş favori mezemiz mantarlar…
 
Bize özel, etin tadını alabilmemiz için hazırlanmış dönerli patates. Soner Bey dönerlerini en kalitelisinden seçiyormuş. Çoğu mekan eti ucuz alıp çeşitli yöntemlerle marine edip eti kaliteli gibi gösterirken bu döner hiç bir işlem görmeden direk takılıp kesiliyor.
 
ASPAVA’ya gelince olmazsa olmazlardan, geleneksel lezzetini korumuş SSK dürüm.
 
Lezzetini, Soner Abimizin kendi özenle seçtiği, marineye gerek kalmamış et dönerden alan Beyti Kebabı. İsteğe bağlı Adana kebab ile de hazırlanabiliyor.
 
Yedikten sonra keyfimizi yerine getiren yemeklerden ve ikramlardan biz çok memnun kaldık. Çayımızı bekliyoruz…
 
Yemekten sonra olmazsa olmaz, Karadeniz’den özel getirtilmiş semaverde çayımız. Soner Bey çaya çok önem veriyor ve çayın içtikçe içilesinin gelmesini gerektiğini düşündüğü için çayı özel getirtiyormuş.
 
Soner Abinin dediği gibi içtikçe içesimiz geldi…
 
Bu lezzetli tatlılar ise Soner Bey’in ortağı Hamdi Bey’in kendi Dünya Mutfağı restoranında özenle hazırlanıp getirtiliyormuş. Bizi bu tatlılar arasında en çok dondurma mest etti. Tamamen doğal yoğun bir süt tadıyla birlikte kaymak kıvamında olan dondurma gerçekten nefisti. Ek olarak profiterol ile kendini diğer ASPAVAlardan ayırıyor.