Dünyanın En Hızlı Takım Oyunu: Buz Hokeyi

Azra Gök -Nehir Blog: Buz Hokeyi / Comd 537 Multimedia Journalism Bahar 2023/24 Fotoğraf Dizisi Projesi

Buz hokeycilerine, hokeyi diğer takım oyunlarından ayıran şeyin ne olduğunu sorduk. Hemen hemen herkesten aldığımız ilk cevap takım ruhunun en çok ortaya çıktığı sporun buz hokeyi olduğuydu. Sporcular takım arkadaşlarının maç esnasında açıkta kalan tek yeri olan gözlerine bir saniye bakarak bile neler düşündüklerini, oyunda planlanan bir sonraki hamlenin ne olduğunu anlayabiliyorlar. Takımın altı kişiden oluşan bir aile olduğunun da bir kanıtı olmuş oluyor. Bora ve Yiğit’in de birbirlerine bakışlarında bu dostluğu ve kardeşliği bize hissettirdiklerine inanıyoruz!
 
Takımlar arası antrenman başlamadan önce koç, oyunculara nasıl bir çalışma yapacaklarını anlatıyor. Maç öncesi ritüelleri gerçekleştiriliyor ve gülücükler oyuncuların yüzünden eksik olmuyor! Her ne kadar, oyuncuların giydiği kask, dizlik, dirseklik, omuzluk vb. gibi koruyucu ekipmanlardan belli olmasa da tanık olduğumuz atmosfer bir kahkaha ve arkadaşlık senfonisi gibiydi! Türkiye’de bu atmosferi paylaşan 6 bin 900 lisanslı sporcu ve 187 tane de buz hokeyi hakemi olduğunu öğrenmek heyecan vericiydi.
 
Ve oyun başlar! Buz hokeyi, 20’şer dakikadan oluşan 3 periyod şeklinde oynanıyor. Eğer bir vuruşu kaleciden geçirmek istiyorsanız kopmadan esneyecek bir sopaya ihtiyacınız var! Çünkü ne kadar esnekse vuruş da o kadar güçlü ve hızlı olur. Ama bu sopaların tek kullanım amacı sayı kazanmak değil! Oyuncular sevindiklerinde veya bir durumu protesto ettiklerinde takımca sopalarını yere vurarak kendilerini ifade ediyorlar.
 
Periyotlar arasında verilen kısa molalarda, sporcular oyun esnasındaki her adımı her pası değerlendiriyor. Kritiğin yanında oyuncular kendi aralarında şakalaşıyorlar. Tanıştığımız oyunculardan birinin sözleri ‘Dostların takımın, takımın ailen oluyor.’ bu tarz anlarda daha anlamlı hissettiriyor.
 
6 kişilik buz hokeyi takımında bir kaleci, iki savunma oyuncusu, üç de hücum oyuncusu yer alır. Her ne kadar buz hokeyi, saldırı oyunları, savunma duruşlarından ibaretmiş gibi gözükse de aslında beraberce bu donmuş tuvalde, gülücüklerin, zaferlerin ve kalıcı dostlukların anılarını resmettiklerini görebiliyoruz.
 
Takımın kendi aralarındaki dinamikleri kadar koçlarıyla ilişkileri de özenilecek türden. Buz hokeyinde her sezon, zorlu anlar ve mücadelelerle doludur. Koç ise böyle anlarda takıma rehberlik eder. Sadece oyun stratejilerini belirlemekle kalmaz, aynı zamanda oyuncuların bireysel gelişimine de katkıda bulunur. Koçun liderliğinde, takım oyuncuları birbirlerine güven duyar ve birlikte çalışarak kazanmaya odaklanırlar.
 
Takım çalışması ve arkadaşlık, hokey pistinde buzun bile erimesine neden olduğu için sporcuların kendilerini evdeymiş gibi hissetmesini sağlıyor. Evindeymiş gibi dememize aldanmayın! Sporcular maçlar için İstanbul, Erzurum, Kocaeli veya İzmir’ e gitseler bile takım arkadaşlarının tek bir sıcak gülümsemesi onlara aile sıcaklığını hissettiriyor.
 
Buzda en tatlı ses nedir? Zafer çığlıkları. 61 metre uzunluğundaki ve 30 metre genişliğindeki hokey ‘rink’inde son düdüğün yankılanmasıyla takım arkadaşları birbirlerini kutlamak için bir araya geliyor. Sadece maç galibiyetini değil, zaferin yolunu açan kolektif çabayı ve kırılmaz bağları kutluyorlar. ‘Sporda kazanılan arkadaşlıklar başka hiçbir yerde yok.” da bu yüzden deniliyor sanırım.
 
Oyun bittiğinde paletlerin vuruşları ve kalabalığın çığlıkları arasında hokey oyuncularının dostluğunun da dimdik ayakta durduğunu görüyoruz. Oyuncularla sohbetimizde taraftarın desteğinin ve motivasyonunun onlara aslında yolculuğun sadece onların değil, onları destekleyip arkalarında duran seyircilerin de olduğunu belirtiyorlar. Türkiye’deki buz hokeyi maçlarında yaklaşık 1000 kişilik bir taraftar grubunun ağırlanabildiğini de belirtmek istiyoruz.
 
Hokey oyuncularının hokey patenlerinin bıçakları altında buz çatladıkça, dostlukları da her adımda sağlamlaşıyor. Umarım sizlere bir buz hokeyi oyuncusunun gözünden takım olma serüvenin ne demek olduğunu az da olsa aktarabilmişizdir! Siz de bir buz sporu sever olarak, bir aile edinmek istiyorsanız buz hokeyi sporunun denemeye ne dersiniz?
 
Eğer Türkiye’ deki buz hokeyi liglerini ve maçlarını takip etmek istiyorsanız Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu’nun YouTube sayfası ilginizi çekebilir!  https://www.youtube.com/@tbhforgtr/videos